Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

DomácnostElektronika a služby

Nejlepší automatické kávovary dle testů a recenzí 2024

Nejlepší automatické kávovary dle testů a recenzí 2024

Automatické kávovary, někdy nazývané jako espresovače, vynikají samostatností, jednoduchostí obsluhy a zároveň vám umožní si přizpůsobit různé parametry nápoje. Při nákupu se zaměřte na jednotlivé součástky, jako je mlýnek kávových zrn, pěnič mléka a zásobníky na vodu, kávu i lógr. Podstatnými parametry jsou rovněž parní tlak a chytré pomocné funkce.

Jaký automatický kávovar vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz testu

Nejlepší poměr cena/výkon

Dobrá varianta za nízkou cenu

Pro frekventované používání

Hodnocení

96 %

93 %

81 %

90 %

Název

DeLonghi ECAM 350.55.B

Philips EP 2235/40

Krups Essential EA810B70

Saeco Lirika OTC

Vzhled

Cena

20 000 Kč

11 000 Kč

6 000 Kč

12 000 Kč

Klady

Vysoký parní tlak
Široká nabídka typů nápojů
Široká nabídky hrubosti mletí
Uživatelské profily
Dobře řešené napěňování mléka

Ideální poměr ceny a výkonu
Rychlé nahřátí
Dobře řešené napěňování mléka
Keramický mlýnek
Uživatelské profily

Nízká cena
Menší rozměry a nízká hmotnost
Kónický mlýnek
Snadná obsluha
Dobrý výkon

Rychlé nahřátí
Velký objem zásobníku na kávu
Velký objem zásobníku na sedliny
Velký objem nádržky na vodu
Snadná obsluha

Zápory

Trošku vyšší cena

Nelze nastavit tvrdost vody
Nepřipraví dva mléčné nápoje naráz

Šlehání mléka není automatické
Pouze tři hrubosti mletí
Nepracuje s předem mletou kávou

Chybí parní tryska
Nepracuje s předem mletou kávou

Parní tlak
(barů)

19

15

15

15

Příkon
(W)

1 450

1 500

1 450

1 850

Mechanismus mletí

Mlecí kameny

Mlecí kameny

Mlecí kameny

Mlecí kameny

Stupně mletí kávy

13

12

3

5

Šlehání mléka

Automatické + parní tryska

Automatické + parní tryska

Parní tryska

Automatické

Objem zásobníku vody (l)

1,8

1,8

1,7

2,5

Objem zásobníku kávy (g)

300

275

260

500

Typ ovládání

Automatické

Automatické

Manuální

Automatické

Automatické čištění

Ano

Ano

Ano

Ano

Automatické odvápnění

Ano

Ano

Ano

Ano

Nastavitelná intenzita

Ano

Ano

Ano

Ano

Nastavitelná teplota

Ano

Ano

Ano

Ne

Použití mleté kávy

Ano

Ano

Ne

Ne

[wpsm_toplist]


Obrázek zobrazuje produkt DeLonghi ECAM370.95.T
Recenze DeLonghi ECAM370.95.T

Model DeLonghi ECAM 350.55.B patří mezi dražší automatické kávovary. Se svým skvělým ovládáním a širokou možností nastavení bude ideální pro náročné milovníky kávy, kteří hledají to nejlepší na trhu.

DeLonghi ECAM 350.55.B vyniká širokou možností přizpůsobení si chutě kávy. V nabídce má dokonce 15 typů nápojů, u kterých si můžete ještě upravit intenzitu, teplotu i velikost šálku. V rámci mletí kónickými kameny je k dispozici velký počet 19 hrubostí mletí. Abyste se nemuseli stále probírat bohatou nabídkou nastavení, lez si přednastavit uživatelské profily dostupné na jedno, dvě kliknutí. Nápoje jsou navíc řazené podle oblíbenosti. Za pozornost zde rozhodně stojí také vysoký parní výkon 19 barů. Díky němu budete mít jistotu, že se chuť a aroma ze zrn dostatečně uvolní. Použít lze kromě zrnkové kávy i mletou. Mléko se standardně šlehá pomocí automatiky s hadičkou a specializovanou chytrou nádobku, přes kterou si volíte hustotu a nadýchanost pěny. Pokud byste si chtěli připravit vlastní pěnu, nechybí ani parní tryska. Velikost zásobníku na kávu 300 g a objem nádržky 1,8 litrů patří ke standardu a budou dostačující i pro větší rodiny. Nutné je ještě zmínit bohaté vybavení funkcí. Kromě automatického čištění a odvápnění, jež vám ušetří mnoho práce, zde najdete také časovač a zvukovou signalizaci. Kávovar je vybavený barevným TFT displejem a ovládacím panelem.

Kromě vyšší ceny není tomuto automatickému kávovaru co vytknout. Uživatelé chválí všechny jeho parametry, nejvíce pak povedený design, snadné ovládání, široké možnosti nastavení s funkcemi, nízkou hlučnost a celkovou kvalitu konstrukce.

Jednička mezi možností personalizace kávy a snadné obsluhy s bohatou nabídkou možností. Udělá radost i znalcům kávy a náročným zákazníkům, jenž si potrpí na perfektní chuť nápoje, kterou zajistí vysoký parní tlak. Plusem je také dobře řešené napěňování mléka.

Orientační cena: 20 000 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Philips EP 2235:40
Recenze Philips EP 2235:40

Titul nejlepšího poměru ceny a výkonu si rozhodně zaslouží model Philips EP 2235/40. Je dostupný i pro běžné uživatele a zároveň nabídne širokou možnost přizpůsobení si nápoje. Nechybí na něm ani chytré funkce.

Automatický kávovar Philips EP 2235/40 se v mnohém může měřit s nejpokročilejšími přístroji na trhu, ačkoliv sám nepatří mezi nejdražší zařízení. Překvapí vás především keramické mlecí kameny, které bývají výsadou výrazně nákladnějších modelů. Taktéž 12 stupňů hrubosti mletí patří mezi nadstandardní parametry, stejně jako příkon 1 500 W, který rychle nahřeje spotřebič a připraví ho okamžitě k provozu. Samozřejmostí je detailní přizpůsobení intenzity kávy, teploty a dalších parametrů. Nelze však nastavit tvrdost vody. Vytváření mléčné pěny probíhá přes nasávací hadičku a speciální nádržku. Pokud byste si chtěli tuto práci raději udělat sami a nespoléhat se na automatiku, lze využít parní trysku. Objemem nádržky na vodu 1,8 litru a zásobníkem na kávu 275 gramů patří k průměru na trhu. Bude ideální i pro domácnosti s více členy. V tomto kávovaru můžete kromě zrnkové kávy používat kávu mletou. Čištění a odvápňování za vás vyřeší automatické funkce. Ve výbavě dále najdete chytré prvky jako signalizaci, vodní filtr pro spolehlivé odstraňování vodního kamene, a funkci pro lepší uvolnění aroma. Ovládání probíhá přes přehledný panel.

Jedním z nejvíce pochvalovaných parametrů je řešení napěňování mléka a dobrý poměr ceny s výkonem. Vyšší příkon je na tomto přístroji znát. Hodně zákazníků zmiňuje jako plus rychlý ohřev. Mnoho recenzí také hovoří o rychlém čištění a bezproblémové údržbě. Jedním z nejvíce pochvalovaných parametrů je řešení napěňování mléka a dobrý poměr ceny s výkonem. Vyšší příkon je na tomto přístroji znát. Hodně zákazníků zmiňuje jako plus rychlý ohřev. Mnoho recenzí také hovoří o rychlém čištění a bezproblémové údržbě.

Ani náročnější milovník kávy nebude mít nejspíše tomuto automatickému kávovaru co vytknout. Jedná se o cenově dostupný a přesto pokročilý model pro domácí použití.

Orientační cena: 11 000 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Krups Essential EA810B70
Recenze Krups Essential EA810B70

Ačkoliv Krups Essential EA810B70 nedisponuje širokou možností personalizace nápojů. Běžným uživatelům, kteří příliš s kávou neexperimentují, se však bude líbit. Nabídne vám nízkou cenu a přitom dobrou kvalitu zpracování, dostatečný výkon a všechny potřebné i pokročilejší funkce.

Essential EA810B70 nabízí kombinaci nízké ceny a dobrého zpracování. Díky dostatečnému parnímu tlaku 15 barů je srovnatelný s dražšími přístroji a dokáže tak připravit stejně lahodnou kávu. Taktéž příkonem 1 450 W, který má vliv na rychlost nahřátí, nijak nezaostává. Objem zásobníku na kávu 260 gramů a nádržky na vodu 1,7 litrů je běžnou hodnotu vhodnou pro domácí použití. Navzdory těmto dobrým parametrům je vzhledem k nízké ceně nutné počítat s některými omezeními. Na výběr máte jen ze tří stupňů mletí. Tento problém pocítí spíše zkušenější znalci kávy než běžní uživatelé. Těm naopak může chybět možnost přípravy nápojů z předem mleté kávy nebo pouze ruční napěňování pomocí parní trysky. S ním se bohužel musí u základních modelů počítat. Začátečníkům může chvíli trvat, než se s ním naučí s jistotou zacházet. Plusem ovšem je kvalitní kónický mlýnek a malé rozměry v porovnání s běžnými automatickými kávovary. Essential EA810B70 se tak snáze vejde do menších prostorů. Určitě vás potěší, že se umí automaticky odvápňovat a čistit. Radost udělá uživatelům, kteří raději používají mechanická kolečka než displeje a dotykové panely.

Hlavními parametry, které dělají většině lidí na tomto kávovaru radost, jsou nízká cena, hezký design, malé rozměry, snadná obsluha a bezproblémová údržba. Uživatelé se občasně neshodnou na míře hlučnosti. Jiným přijde příliš vysoká, jiní naopak chválí celkovou tichost.

Levný a přesto spolehlivý automatický kávovar se svými prvky, jako je dostatečný parní tlak nebo kónický mlecí mechanismus, vyrovná i výrazně dražším přístrojům. Ačkoliv má méně stupňů mletí, pro nenáročné zákazníky bude dobrou volbou.

Orientační cena: 6 000 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Saeco Lirika OTC
Recenze Saeco Lirika OTC

Saeco Lirika OTC je zástupcem velkoobjemových automatických kávovarů. Díky velkému zásobníku vody, kávy i sedlin se hodí nejen do početných domácností, ale také do kanceláří. Zde také oceníte, že jeho vysoký příkon vás nebude zdržovat se svým nahříváním.

Pokud hledáte vhodný automatický kávovar do kanceláře, bude Saeco Lirika OTC ideální volbou. Svými parametry je jako stavěný pro jednoduché a výkonné vaření kávy bez zbytečných složitostí. Nadprůměrně velký příkon 1 850 W výrazně zkrátí dobu nahřívání, což je v práci velké plus. Objemná nádržka na vodu 2,5 litrů a velký zásobník na kávu 500 gramů vás zbaví příliš častého doplňování a dolévání, i když přístroj bude používat více lidí. Taktéž zásobník na sedliny, který vystačí na 15 šálků, patří k nadprůměrným. Uvnitř kávovaru se nacházejí kvalitní mlecí kameny. Hrubost mletí lze přizpůsobit v 5 stupních. To není moc, ale v kanceláři si málokdo bude s kávou hrát a experimentovat, tudíž lez tuto hodnotu považovat za dostačující. Taktéž napěňovač mléka nedává moc uživatelského prostoru. Lze ho používat jen automaticky. Parní tryska zde chybí. Pro velkoobjemové vaření kávy by byla nádržka na mléko poměrně malá, tudíž Saeco Lirika OTC nasává mléko hadičkou přímo z krabice či jiné nádoby. Nastavení parametrů jako intenzita nebo objem jsou samozřejmostí, avšak chybí volba teploty. Také byste měli vědět, že přístroj neumí pracovat s mletou kávou. Jeho ovládání je snadné a přehledné.

Nejvíce oceňované vlastnosti tohoto automatického kávovaru jsou rychlost přípravy kávy, tichý chod, jednoduché ovládání, snadná údržba a praktický způsob přípravy mléka. Naopak nutnost ručního vymývání hadičky bez automatického proplachování některým uživatelům vadí.

Tento automatický kávovar bude ideální volbou pro všechny, kteří spíše než experimentování s nápoji ocení rychlost a jednoduchost. Uplatnění tak najdete především v kancelářích. Zde se díky velkým zásobníkům nebudete tak často muset starat o doplňování vody, zrn ani vysypávání sedlin.

Orientační cena: 12 000 Kč


Jak vybrat automatický kávovar

Pokud si domů chcete pořídit vlastní mašinku na kafe, narazíte nejen na automatické kávovary, ale i na páková a kapslová provedení. Jedním z nejdůležitějších parametrů všech kávovarů je tlak páry. Bez něj nikdy nedocílíte intenzivní chuti a správného aroma.

U automatických kávovarů sledujte především údaje jednotlivých součástek. Mezi ně patří mlýnek, nádoby a šlehač. U zásobníků si pohlídejte jejich objem. V rámci pěničů mléka se zaměřte na to, zda je napěňování automatické nebo manuální. Druhá možnost je sice zpravidla levnější, ale obsluha vyžaduje trošku cviku.

Možnosti nastavení nápoje, jako je intenzita, teplota vody a objem, bývají u automatických kávovarů dostatečné. Taktéž příkon nemusíte příliš řešit. Naopak věcí, která dělá podstatný rozdíl mezi jednotlivými modely, jsou funkce. Různé praktické vychytávky vám zpříjemní celý kávový rituál.

Jaký automatický kávovar vybrat stručně:

  • Typ kávovaru – na výběr máte z automatických, kapslových a pákových typů. Automatické jsou nejdražší a nabídnou nejsnadnější obsluhu se zachováním možnosti nastavení mnoha parametrů.
  • Parní tlak – měl by být ideálně 15 barů nebo více. Bez něj se neuvolní chuť a aroma kávy.
  • Mletí a šlehání – v případě mlýnků dejte pozor, zda se jedná o nože či mlecí kameny a jaký mají tvar. U šlehání si pohlídejte, zda je automatické či manuální.
  • Objem nádob – podívejte se, jak velká je nádrž na vodu a zásobník na zrna i sedliny.
  • Nastavení nápoje – vybrat si můžete intenzitu, objem, teplotu a samozřejmě i typ kávy.
  • Funkce – pomáhají s používáním a ovládáním celého přístroje. Praktické je především automatické čištění a odvápnění.

Typy kávovarů

Na trhu se setkáte s několika typy kávovarů. Mezi ně se řadí i automatický, na který se dále budeme zaměřovat. Před nákupem byste se měli seznámit se všemi variantami, abyste věděli, jaká z nich vám bude nejvíce vyhovovat. Vzájemně se liší cenou, stylem a pohodlností používání i možností přizpůsobení si výsledné chuti kávy. Rozlišujeme tři základní druhy:

  • Pákové kávovary,
  • Automatické kávovary,
  • Kapslové kávovary.

Pákové kávovary

Kávovary pákového typu se nejvíce podobají přístrojům, jaké znáte z kavárny. Patří mezi pokročilá zařízení, nikoliv však nejdražší. Cenově se pohybují na úrovni zlatého středu. Umožňují experimentovat a přizpůsobovat si chuť kávy vlastním potřebám. Zároveň to znamená, že výsledek z velké části závisí na schopnostech obsluhy. 

Ačkoliv se s pákovým kávovarem může naučit i začátečník, bývá tento druh oblíbený především u zkušenějších uživatelů. Kvůli faktu, že si veškerou práci uděláte manuálně, je nutné počítat s mírně náročnější přípravou. Pokud si rituál vaření kávy užíváte a nespěcháte při něm, bude dobrou volbou.

Pákové modely zpravidla neobsahují zásobníky ani mlýnky. Kávu si buďto zakoupíte již mletou, nebo si ji doma sami namlete. Následně ji dáte do sítka, přes které ji kávovar tlakem připraví. Použít lze také tzv. PODy, což jsou předpřipravené pytlíčky s porcemi kávy. Většina milovníků kávy však volí čerstvé namletí, pro které je nutná investice do samostatného mlýnku.

Automatické kávovary

Stejně jako pákové, tak také automatické kávovary nabídnou velkou škálu nastavení. Nic z toho však neprovádíte ručně. Stačí stisknout pár tlačítek a o vše se postará automat. Tyto kávovary mají dokonce zabudované mlýnky a často také napěňovače. Samostatně provedou i základní čištění.

Tyto chytré kávovary pracují ve srovnání s předchozím typem velmi rychle. Příprava kávy zabere minimum času. Za všechny zmíněné výhody si ovšem budete muset připlatit. Automatické varianty se řadí mezi nejdražší typy kávovarů. Rovněž byste dopředu měli počítat s tím, že tyto spotřebiče mívají větší rozměry.

Kapslové kávovary

Již dle názvu je jasné, že tyto kávovary pracují s kapslemi. Logicky je zde výběr speciálních náplní o něco menší než v případě zrnkové kávy. Kromě kafe však zvládnou přípravu horké čokolády nebo třeba čaje. Přizpůsobit nápoj vlastním představám u těchto kávovarů moc nejde. Pokud chcete raději rychle a bez zbytečné práce připravit kávu, než si hrát a experimentovat, budou se vám kapslové modely líbit. 

Plusem tohoto provedení je nízká cena a malé rozměry. Snadněji se skladují, avšak zásobníky na vodu bývají menší. Musíte je tudíž pravidelněji dolévat. Některé kapslové kávovary větších velikostí mohou disponovat zásobníkem na prázdné obaly či šlehačem mléka. Jiné nabídnou alespoň alternativní řešení v podobě kapslí se sušeným mlékem.

Mezi hlavní nevýhodu patří fakt, že kapslové kávovary dokáží pracovat jen s jednou značkou náplní. Ještě před nákupem je tedy nutné se rozhodnout, jaké kapsle vás nejvíce oslovují. Mezi zápory dále patří vyšší ekologická zátěž. Prázdné obaly se špatně recyklují a je jich opravdu velké množství.

Schéma typů kávovaru
Typy kávovarů – zdroj: www.arecenze.cz

Parní tlak

Tlak páry je jedním z nejdůležitějších parametrů všech kávovarů. Bez něho se ze zrn dostatečně neuvolní chuť a aroma. Má zásadní vliv na výsledný nápoj a vytváří rozdíl mezi intenzivní kávou a prakticky jen barevnou vodou. Jeho jednotkou jsou bary.

Při výběru kávovaru se vyhněte nejlevnějším modelům, které disponují tlakem jen několika málo barů. Minimum by mělo být 9 barů. To je hodnota, které dosahují kavárenské přístroje. Ty však na rozdíl od domácích kávovarů drží tlak konstantně. U výrobku, který si pořídíte domů, bude tlak nejdříve stoupat z nuly na maximum a pak zase zpět. Aby dal požadovaných 9 barů v průměru celého procesu, měl by mít uvedenou hodnotu 15 barů.

Pokud se rozhodnete pro automatický kávovar s tlakem výrazně nižším než 15 barů, poznáte to na zhoršení chuti a intenzity. Naopak další navyšování tohoto parametru už nijak váš nápoj nevylepší. Proto to výrobci se silou tlaku obvykle nepřehánějí do závratných čísel. U kvalitních automatických kávovarů se setkáte s rozmezím od 15 do 20 barů.

Mechanismus a hrubost mletí

Automatické kávovary umějí mlít zrna a některé obsahují i zásobník na již namletou kávu. Hrubost mletí v přístroji bývá nastavitelná v několika stupních. Základní modely nabídnou 2 až 4 stupně. Náročnějším milovníkům kávy však doporučujeme zvolit alespoň 5 až 7 stupňů. Ty nejlepší přístroje mohou zvládnout i více než 10 úrovní hrubosti.

Jemně mletá káva mívá plnější chuť a aroma, ale příliš jemná se může během přípravy přepálit a zhořknout. Hrubě mletá se vyznačuje jemností, ale příliš velké kusy zrn bývají chuťově nevýrazné.

Zatímco hrubost mletí si můžete přizpůsobit v téměř každém automatickém kávovaru, mechanismus mletí je daný samotnou konstrukcí přístroje. I ten ovlivňuje výslednou chuť. Pokud máte vyšší požadavky, není rozhodně na škodu se při nákupu na parametr mechanismu mletí podívat. U kávovarů rozlišujeme dva hlavní typy:

  • Kávovary s mlýnkem s tříštivými noži
  • Kávovary s mlýnkem s mlecími kameny.

Tříštivé nože

Jedná se prakticy o sekáček, který se příliš neliší od toho, jakým je vybavený například váš mixér. Nevýhodou tohoto systému je nerovnoměrná hrubost mletí. Nože se navíc při práci hodně zahřívají, což může mít za následek spálení zrn. Naopak výhodou je dlouhá životnost. Automatické kávovary s tříštivými noži mají na trhu jen minimální zastoupení.

Mlecí kameny

Oblíbenější varianta mlecích kamenů zpravidla dosahuje lepších výsledků. Dokáže kávová zrna rozdrtit rovnoměrněji, což pak lépe odpovídá zvolenému stupni hrubosti. Rozmělnění pomocí kamenů v porovnání se sekání lépe uvolní aroma. Tvarově rozlišujeme dva základní typy:

  • Ploché mlecí kameny – při mletí vzniká více tepla, což může přepalovat zrna. 
  • Kónické mlecí kameny – méně se zahřívají a mají delší životnost.

Kvalitnější kónické typy bývají častější. Kromě tvaru existuje i další dělení mlecích kamenů podle použitého materiálu. Ten má rovněž vliv na chod přístroje i na chuť vaší kávy. Nejčastěji se setkáte se dvěma materiálovými provedeními:

  • Ocelové mlecí kameny – mají tendenci se zahřívat, což může opět způsobovat přepálení. Na druhou stranu jsou mechanicky odolné, nevytvářejí nechtěný prach.
  • Keramické mlecí kameny – nemají tendenci se zahřívat. Ačkoliv za běžného provozu vydrží pracovat spolehlivě po dlouhou dobu, neodolají nárazům a jsou náchylné k rozbití. Zpravidla se nachází u dražších kávovarů.

Šlehač mléka

Všechny automatické kávovary vaří sami kávu a melou zrna. Ne každý však připraví automaticky i mléčnou pěnu. V tomto ohledu rozlišujeme dva typy – manuální a automatické.

Manuální napěňování

Ruční napěňování funguje na principu výpustě na horkou páru, jenž slouží pro šlehání. Tento manuální proces je v porovnání s automatikou náročnější a vyžaduje trošku cviku. Nemusíte se však ničeho bát. Obvykle za krátký čas získáte potřebnou zručnost a rychlost práce, aby pěna nespadla a nebo se mléko nepřipálilo.

Automatické napěňování

Automatické napěňování je o poznání jednodušší. Kávovar sám pomocí hadičky nasaje mléko. Některé přístroje ho čerpají jen z kompatibilní nádobky, jiné z jakékoliv sklenice či misky. V ideálním případě by měl mít tento systém nastavitelnou hustotu pěny nebo samostatnou trysku pro ruční pěnění pro případy, kdy by vám jediná přednastavená úroveň šlehání nestačila či nevyhovovala.

Objem nádob

Čím má kávovar větší zásobníky, tím méně často musíte vše potřebné doplňovat či vysypávat. Ovšem větší objem neodmyslitelně souvisí s většími rozměry spotřebiče. Objem se sleduje u třech nádob:

  • Zásobník na vodu,
  • Zásobník na kávu,
  • Zásobník na lógr / sedliny.

Zásobník na vodu

U vodní nádržky platí, že větší znamená lepší, abyste ji nemuseli tak často doplňovat. Maximální objem není při výběru nijak omezený. Voda může v kávovaru stát i delší dobu. Pokud se vám již nebude zdát čerstvá, jednoduše ji vyměníte za novou. Minimální objem pro pohodlnou obsluhu bez nutnosti příliš častého dolévání se odvíjí od počtu připravovaných porcí kávy.

Intenzita používáníDoporučený minimální objem
Jednočlenná nebo dvoučlenná domácnost se spotřebou 1 až 2 šálky denně1 až 1,5 l
Průměrná domácnost / více než 2 šálky na osobu v menší domácnosti1,5 až 2 litry
Početnější domácnost / kávovar ve firmě nebo v kanceláři2 až 3 litry

Zásobník na kávu

Zásobník na kávu pojme nejčastěji 200 až 300 gramů kávy. Ty největší obsáhnou klidně 500 gramů. Zde však neplatí, že větší se rovná lepší. Nepřipravujete-li si nápoj pravidelně, mohou zrna na vzduchu vyčichnout a částečně ztratit aroma. Pokud zvolíte větší zásobník a víte, že si nebudete kávu připravovat pravidelně, nenaplňujte ho celý. Naopak při velké spotřebě se poohlédněte po přístroji s velkým objemem.

Zásobník na lógr / sedliny

Většina automatických kávovarů má zásobník, do kterého padá lógr z kávy zvaný kávové sedliny. Ten je nutné pravidelně vyprazdňovat. U větších nádob budete muset tuto práci vykonávat méně často.

Stejně jako u zásobníku na kávu ovšem nemusí být vždy maximální objem výhrou. Při méně frekventované používání se mohou sedliny kazit, proto je nutné je vysypávat pravidelně, ačkoliv budete mít v lógrové nádobce ještě místo. Pokročilejší kávovary vás na nutnost údržby dokonce upozorní nejen po naplnění zásobníku, ale i po uplynutí určitého času.

Nastavení nápoje

U většiny pokročilejších automatických kávovarů se setkáte s mnohými podrobnými možnostmi nastavení. Základem je volba síly / intenzity kávy. Setkat se rovněž můžete s volitelnou teplotou vody. Často nechybí nastavení objemu pro přizpůsobení velikosti nápoje vašemu hrníčku. Praktickou věcí je volba stupně tvrdosti vody pro lepší filtraci.

S velikostí nápoje souvisí také nastavitelná výpusť. To je otvor, kterým káva vytéká z přístroje do šálku. Výškové polohování umožňuje používat vysoké sklenice i malé hrnečky, aby se všechny pod výpusť dobře vešly a zároveň kvůli tečení z velké výšky nestříkala káva všude kolem.

Obrázek zobrazuje schéma výšky výpusti u kávovarů
Výška výpusti u kávovarů – zdroj: www.arecenze.cz

Před nákupem byste si měli zkontrolovat, jaké všechny nápoje daný automatický kávovar zvládne připravit. Většina disponuje dostatečně širokou nabídkou, ze které si vybere každý. Nejčastějšími druhy kávy jsou například espresso, ristretto, lungo, doppio, americano, cappuccino, latte nebo flat white.

Obrázek zobrazuje schéma druhů káv
Druhy káv – zdroj: www.arecenze.cz

Příkon, spotřeba a rychlost nahřátí

U automatických kávovarů není příkon tak důležitý z hlediska spotřeby. Jedná se o zařízení, která nejsou zapnutá po celý den a nespotřebují příliš elektřiny. Naopak ovlivňuje rychlost nahřátí přístroje. Pokud ráno obvykle pospícháte, poohlédněte se po kávovaru s větším příkonem. Časová úspora však bude jen několik okamžiků. Na výsledný nápoj a další vlastnosti spotřebiče nemá příkon žádný vliv. 

Typ ovládání

Ovládání může být buďto manuální nebo automatické. Ani jedno řešení není horší nebo lepší. Záleží na tom, zda vám více vyhovuje dotykový panel, tlačítka nebo klasická otočná kolečka. Na trhu převažují espresovače s automatikou.

Praktické funkce a prvky

Zatímco u většiny domácích spotřebičů jsou funkce prakticky jen doplňkovými prvky, v případě automatických kávovarů se jedná o nezanedbatelný parametr. Šíře jejich nabídky do velké míry ovlivňuje používání celého přístroje.

  • Displej – zobrazuje použité nastavení a důležité informace. Dotykový typ může sloužit i k ovládání.
  • Signalizace – zvuková nebo vizuální, jenž pomáhá displeji, nebo ho nahrazuje.
  • Nahřívání šálků – nápoj si díky předehřátí šálku udrží déle svou teplotu.
  • Automatické čištění – snadná údržba. Přístroj sám vypláchne všechny vnitřní části.
  • Automatické odvápňování – kromě filtru je odvápňování dalším důležitým prvkem v boji s vodním kamenem. Díky automatizaci provede kávovar celý proces téměř samostatně.
  • Automatické vypnutí – po nějaké době nepoužívání se zařízení samo vypne. Nemusí tak udržovat vodu stále nahřátou v době nečinnosti. Interval je zpravidla nastavitelný.
  • Časovač – kávovar sám ve zvolený čas připraví nápoj. 
  • Dvojitá tryska – umožňuje připravovat dvě kávy stejného typu naráz.
  • Bluetooth – chytré automatické kávovary lze ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace.

Cena

Automatické typy patří mezi nejdražší varianty kávovarů. Jednotlivé modely se od sebe ale výrazně liší. Rozdíl mezi nimi není ani tolik ve schopnosti připravit chutnou kávu, jako v množství funkcí a prestiži značky, se kterou souvisí kvalita zpracování a životnost výrobku. 

Do 10 000 Kč

Základní automatické kávovary mohou stát i méně než 10 000 Kč. Tato zařízení jsou plnohodnotně výkonná, co se týká tlaku a schopnosti připravit dobrou kávu. Obvykle ale pokuláhají ve funkčním vybavení za dražšími konkurenty. U většiny budete při přípravě mléka odkázáni na manuální napěňování. Nenároční a šikovní uživatelé, kteří si s ním poradí, nebo takoví, kteří raději pijí obyčejné espresso, budou s těmito kávovary spokojení.

Od 10 000 do 15 000 Kč

Pokud si potrpíte na snadnější ovládání s automatickým napěňovačem a mnoha chytrými funkcemi, podívejte se po přístrojích s cenou nad 10 000 Kč. V této třídě si vybere většina i náročnějších zákazníků. O nabídku různých typů nápojů a možnosti jejich přizpůsobení zde opravdu není nouze.

Od 15 000 Kč

Automatické kávovary nad 15 000 Kč se obvykle vyznačují nějakou specialitou. Může se jednat o velkoobjemové modely vhodné do kanceláří, nebo třeba prestižní značky s mnoha chytrými automatickými funkcemi. Nejpokročilejší výrobky se mohou pochlubit snadnější obsluhou i údržbou. Mnohdy obsahují volitelné profily a zkratky pro personalizaci nápojů.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1vovar

https://www.arecenze.cz/recenze-automatickych-kavovaru/

https://www.piccoloneexistuje.cz/

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi